Orhan YAZICILAR

Orhan YAZICILAR

NEDEN BU İŞİ CİDDİYE ALMIYORUZ Kİ?..

 Şubat ayından beri dünyayı kasıp kavuran, teşhis ve tedavisi pek mümkün görünmeyen bir salgınla karşı karşıyayız.
 
 
Virüs salgını çıktığından beri dünya geneline hızla yayılmış ve ölüm vakaları buna paralel olarak hızla artmıştı. Devletimiz ilk zamanlar tedbirler almış, kısıtlamalar getirmişti. Hastalık belli bir düşüş göstermeye başladığı sırada ekonomik durum mudur bilinmez esnetmeler başladı.
 
Virüs çıktıktan sonra televizyon ekranları hızla uzmanlarla dolduruldu. Saatlerce boş da olsa konuştukça konuştular. Neye yaradı? Oysa konuşulan konu henüz tedavisi, aşısı bulunmayan bir salgın. Anlı şanlı profesör çıktı bu virüs Türklere bulaşmaz dedi. Bu beyefendinin yetiştirdiği öğrenceilere vah ki vah.
 
Hastalığın yayılması ancak yasaklarla, kısıtlamalarla, cezalarla ve top yekün mücadele ile önlenebilir.
 
Ekranlara bakın, tüm tatil beldeleri nasıl dolu. Düğünler, kınalar, eğlenceler, cafeler, alış-veriş merkezleri say sayabildiğiniz kadar, nasıl da dolu. Sanki hastalık yok, ya da tamamen bitmiş gibi.
 
Rize İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin Kovid-19 yayılım hızını kontrol altına tutmak amacıyla yeni kararlar almış.
"Özellikle düğün, nişan gibi törenler esnasında ve ya akabinde yemek veya başka ikram olması durumunda 56 no lu İl Hıfzıssıhha kurul kararı hükümlerine ve sağlık bakanlığı tarafından hazırlanan rehbere uyulması..
Törenlerde başlangıç ve bitiş saatinin en az üç saat olacak şekilde sınırlandırılması gerekir" deniliyor
 
Bayramda bu tıkış tıkış durumu, ziyaretler vs işi katmerledi. Getirilen esnemeler işin tamamen bittiği zannıyla hayat normale döndü. Oysa tam anlamıyla anormale döndü.
 
 
Top yekün nasıl mücadele yapılır? Kısıtlamalar ve para cezaları ile. Ama para cezası uygulayıcılar kim olduğuna bakmaksızın herkese aynı uygulama yapılmalıdır.
 
 
İşin şakası yok, böyle giderse kısıtlamaların yerini yasaklar, para cezaları, belki de hapis cezaları alacak. Geç kalmayalım, uyarıları dikkate alalım. Bize bir şey olmaz aymazlığına kapılmayalım. Tedbir bizde takdir Allah'tan demeliyiz.
 
 
Maske takmamak, temizliğe uymamak sadece bireylerin sorunu asla değildir. Kendimiz için dikkate almadığımız bu uyarılar aynı zamanda kul hakkına da girer.
 
 
Her işin başı eğitim. Sokakta maskesiz gezenlere bir soru sorun ne demek istediğimizi anlarsınız. Çocuklarımız, geleceğimiz, ailemiz, dost ve yakınlarımız için lütfen maske, temizlik ve mesafe kuralına uyalım, uymayanları uyaralım

Önceki ve Sonraki Yazılar