Recep KALCIOĞLU

Recep KALCIOĞLU

Bülent Hoca Formayı İsimlere Değil Hak Edene Vermeli

Ç.Rizespor’da son zamanların düşen oyunu devam ediyor Bodrum maçında oyunu geride bekleyen kaptığı toplarla hücuma çıkamaya çalışan ancak bu hücumlar rakip ceza sahası önlerinde saman alevi gibi sonen bir oyun ortaya koydu.

Ne hikmetse Bülent hoca sekiz maçtır rakiplere önlem alarak oynayan oyunu kendi yarı sahasında kabul eden sanki küme düşmeye oynayan sahada çırpınan kenarda çaresiz hoca ve takımını görüyoruz.

Bir teknik direktör kenarda diri olmalı oyuna hakım olmalı takıma güven vermeli yaptığı oyuncu değişikleri nokta atışı olmalı bunu sahada olan oyuncularında görmeleri ve bu enerji oyunda yansımalı.

Oysa şampiyonluğa oynayan takım her zaman riskli oynayan önde basan oyunu öne oynayan baskılı ve tempolu oynamalı. Rakibe önlem alan değil önlem aldıran bir takım olmalı, çünkü kadro kaliteli bu kadro savunma yaparak değil savunma yaptıracak oynamalı. Tabı bu kadar birikimi olan bir teknik direktöre bu saatten sonra biz bu işi öğretemeyiz, ancak bazı yaptıklarını anlamakta güçlük çekiyoruz. Yaklaşık sekiz maçtır ilk on birlerin ve oyuncu değişikleriyle oyuna bir şey katamıyor.

 Hadi eksik kadron var dedik bu kadro ile başarılısın dedik destekledik. Artık alternatif oyuncuların var e bu kadroyu da kullanamıyorsan kusura bakma yanı o zaman bu iş senin işin değil derler sana . Bir kere Bülent hoca formayı isimlere değil hak edene vermeli. Mesela Bolasie bu kadroda oynayamaz bunu biz dışarıdan görüyoruz sen ömrünü bu işe verdin neden fark edemiyorsun.
Bodrum maçı on birin de acaba sakatlıklardan dolayımı oldu bilemiyoruz ama stoperlerin kesmesi doğru idi ve oyuncu değişiklerinde geç kalmana rağmen doğru değişikler yaptın.

 Bunları Bülent hoca sekiz maç önce çok yapıyordun, mesela oyuncu değişiklerinle maç alıyordu hocanın neyin var anlamıyoruz, artık kendine gelmeli,  küme düşmeye oynamıyorsun senin takımın enerjili sahada savaşan önde basan baskılı oynayan doksan dakika koşan dikine oynayan bir takımdı Bülent hoca.
 

Hanı oynarsın yenersin yenilirsin tamamda hocanın yaptığı hatalarla yenilmen kabul edilemez. Hocanın yaptığı hatalar sonucunda şu anda Ç.Rizespor lider durumda değil yâda ikinci durumda değil. Bir başka nokta ise hocanın yaptıklarıyla o kısıtlı kadro ile buralarda olan bir Ç.Rizespor var.

Bodrum müsabakasında ne oldu golü yedikten sonra Bülent hocanın yaptığı nokta atışı oyuncu değişikleriyle ve oyun sisteminin gerçek haline donduğu de maça zaman olsaydı bu maç kaç fark daha olurdu, işte gecen haftada yazmıştık Ç.Rizespor bu değil bu olmamalı.

Oyunun sonlarında olan ortaya koyduğu oyunla  Ç.Rizespor işte budur kendi oyununu ortaya koyduğunda bu ligde mağlup olmaz,.

Geldiğimiz noktaya baktığımız da özetlediğimizde Bülent hocanın hamleleri Azubuike, Ogün, Bolasie, Benhur değişikliği çok zeki bir düşünce idi.

 Maçın resmini değiştirdi maç gitti derken maç nereden nereye geldi,  orta saha hareketlendi takıma canlık geldi takım hücuma çabuk çıkmaya başladı, Ç.Rizespor sağlı sollu etkili olmaya başladı hızlı oyun ortaya cıktı.

   Geldiğimiz noktaya baktığımızda Ç.Rizespor takımı oyuncuları, kalede Zafer maç eksiği olmasına rağmen tek hata dâhilinde kalede iyi durdu, stoperde Anıl, Sinan, sırıtmadı bu ikili ile devam edilmeli, sağbekte Mithat yeri olmamsına rağmen iyi niyetli elinden geleni yaptı çok çalıştı, sol bekte Halil çok forumsuz şu anlık formayı hak etmiyor, ondan daha iyi Alberk in oynatılmamamsı yanlış haksızlık olduğunu düşünüyorum, orta sahada Azubuike Samsun maçı dahil çok kötü oynuyor, Alper sekiz numarada olmuyor, Alper on numara bölgesinde oynamalı, Bolasie bu takıma girebilecek durumda değil bu haliyle bana göre kadroya dahi girmesi haksızlık olur, Amilton iyi oynuyor iyi çalışıyor çok istekli, Olawoyin’ye maşallah ele avuca sığmıyor çok istekli çok yetenekli bir oyuncu, J.Mary ne olduğunu hala çözemedik henüz gol pozisyonuna giremedi, ancak ne toplu oyunda var ne topsuz oyunda. Oyuna giren Ogün oyuna hareket getirdi iyi top kullandı çok koştu enerjili ve ayağa iyi top kullanabilen bir oyuncu, tabı bunun yanında oyun sistemde değişti orta saha bir tık daha rakibin üzerine gitti Ogün tek on libero oynadı.

Benhur’e haksızlık ediliyor Bolasie oynatılıp Benhur yedekte oturması günahtır, Benhur çok sprıntel bir oyuncu, oyunda hızlı çabuk dikine oynayabiliyor, rakipler için tehlikeli, Kubilay iyi niyetli fakat maç içinde çok çalışmayan çok istekli olmayan hırsını kaybetmiş bir noktada aslında bu fırsatları iyi değerlendirmeli.

Baktığımızda Ogün on libero Azubuike sekiz numara oynarsa daha faydalı olur düşüncesindeyim çünkü Azubuike daha önce Ç.Rizespor’a geldiğinde Robın Yalcın on libero oynuyordu Azubuike sekiz oynuyordu daha başarılı olmuştu.

Ç.Rizespor’un ilk iki şansı devam ediyor Altay maçı önemli maçlardan biri taraftarın kenetlenip türbinleri doldurmaları gerekir doksan tak8ıka takıma destek vermeleri gerekir.

Önceki ve Sonraki Yazılar