Ahmed ÇITLAKOĞLU

Ahmed ÇITLAKOĞLU

Babalar Günü!..

 Baba (ve anne), Rabbimizin, kendilerine iyi davranmanızı kesin olarak emrettiği, dünyaya gelişimize, doğup büyümemize, yetişmemize vesile kıldığı ebeveynimiz!..
 
Evlat varsa, baba da vardır… Evlat yok ise, hele hele evlat olup da hayırlı evlat yok ise baba da yoktur.
***
Babaların gözlerinde şefkati evlatlar göremezler…  Tâki babalar ölünce fark ederler!
 
Baba Çınar Ağacı gibidir… Meyvesi olmasa bile onun gölgesi yeter.
Gölgenin kıymetini ancak gölgeye ihtiyaç duyan bilir. Gölgeye ihtiyaç duymayan gölgenin kıymetini ne bilir!
 
Suyun kıymetini en iyi ancak susuzluk çeken bilir…  Susuzluk çekmeyen, suya ihtiyacı olmayan suyun kıymetini ne bilir!
 
Açlığın ne olduğunu en iyi ancak açlık çeken bilir… Açlık çekmeyen açlığın ne olduğunu ne bilir!
 
Babanın kıymetini en iyi ancak babasız kalanlar, babasız büyüyenler bilir… Babasız kalmayanlar babanın değerini ne bilir!
***
Senede bir gün kutlanılan sözde babalar günü; anneler ve sevgililer günü gibi ABD menşeli, materyalist dünya ülkelerinin kutladığı, bizin de taklit ettiğimiz malum günlerden biridir.
 
Materyalist dünya ülkeleri biz Müslümanlara baba ve anneyi, baba ve anne sevgisini, baba ve annenin kıymetini anlatamaz!
 
Biz Müslümanlar (hususen hayırlı Müslüman evlatlar) için senede sadece bir gün değil her gün babalar günüdür… Bizlerin anne ve baba sevgisi hususunda materyalist dünya ülkelerinden öğreneceğimiz bir şey yoktur!
 
Babanın, hatta sadece babanın değil babayla birlikte annenin ne olduğunu, onlara nasıl hizmet edilmesi, onların nasıl sevilmesi gerektiğini biz Müslümanlara Yüce Rabbimiz yol göstermiş, Sevgili Peygamberimiz tavsiyelerde bulunmuş!
 
Biz Müslümanlar, materyalist dünya âlemi gibi senede sadece bir gün anne ve babayı anmak ve hatırlamak yerine, senenin her günü ve her halde onlara iyi davranmakla ve hususen ihtiyarlık çağına ulaştığında “sakın onlara “öf!” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.” İlahî ikazla emrolunmuşuzdur!
 
Keza biz Müslümanlar, Cennete götürecek amellerden birinin de anne ve babaların gönlünü kazanmak, onları hoşnut etmek olduğunu da bilirler!
***
Bugün senede sadece bir gün kutlanılması adet halene gelen babalar/anneler günü; yoksa her gün beraber olduğu halde saygı ve sevgide cimrilik yaptıkları, belki çoğu defa kalplerini kırdıkları anne ve babalara karşı hayırsız evlatların(!) senede bir gün gönül alma, özür dileme günleri midir?
 
Keza SEVGİLİLER GÜNÜ kutlamaları da; her gün birlikte oldukları halde sık sık tartışan sevgililerin(!) ve eşlerin sene bir gün toptan özür dileme günleri midir?
 ***
Hatırlamak için unutmak gerekir!
Müslümanlar anne ve babalarını zaten hiç unutmazlar… Her gün, 5 vakit namazda onları dua ile devamlı yad ederler.
***
Evlatların anne ve babalarla imtihanı!..
İmtihan dünyasında, anne ve babalar evlatlar için bir imtihan vesilesidir.
Anne ve babası vefat etmiş olanlar için artık yapılabilecek pek bir şey yoktur… Onlar ya imtihanı başarıyla verdiler, ya da fırsatı kaçırdılar. Lakin yaşayan anne ve babalar; evlatlar için hala güzel bir fırsat!
 
Ne mutlu anne ve babaları senede bir gün değil her gün ve her halde hatırlayan, hizmette, sevgi ve saygıda kusur etmeyen evlatlara!
 
Ne mutlu ihtiyar anne ve babalarına bırakınız azarlamayı “öf” bile demeyen, onlara daima tatlı ve güzel sözle hitap eden evlatlara!
 
Ne yazık anne ve babalarının gönüllerini söz ve fiilleriyle kırdıkları halde bunun farkında olmayan evlatlara!
 
Ne yazık anne ve babaların hayır dualarını almaktan mahrum evlatlara!
***
Evlat!..
Ana-baba öldükten sonra mezarına gelsen ne olur gelmesen ne olur!
Sağlığında, hele yaşlandığında, hizmetinde olmayan evlat; olsa ne olur olmasa ne olur!
***
Doğuran, besleyen, yetiştiren, everen ana-babaya faydası olmayan evladın başkalarına faydalı olması mümkün olabilir mi? 
***
Ya Rabbi! Evlatlarından ayrılıp Sana kavuşan rahmet ve mağfiretine muhtaç sevgili anne ve babalarımızın günahlarını af eyle, onlara rahmet ve mağfiret eyle…
 
Ya Rabbi! Hayatta olan sevgili anne ve babalarımıza sıhhat ve afiyet içinde hayırlı uzun ömürler nasip eyle… Evlatlarına da onların rızasını kazanacak, gönüllerini kırmayacak hizmetler yapmayı nasip eyle!
***
“Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara “öf!” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.” (17/İsrâ, 23)
 
“Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah'a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle” (Furkân, 25/74)
 
Vesselam… 
Ahmed Çıtlakoğlu
15 Haziran C.tesi 2019 / 12 Şevval 1440
 
Önceki ve Sonraki Yazılar