Ahmed ÇITLAKOĞLU

Ahmed ÇITLAKOĞLU

Giresun Üniversitesinde rektör tartışması!..

 Tartışmanın odağındaki isim; Rektör Prof.Dr. Aygün Attar…
2006 yılında kurulan Giresun Üniversitesinin ikinci rektörü Sayın Attar 28 Mart 2012 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah GÜL tarafından atanmıştı. 
Rektörlük makamına atandığı ilk günden itibaren Sayın Attar’ın Ak Parti’li bazı milletvekilleriyle yıldızı hiç barışmadı.
Rektör Attar’ın görev süresi 28 Mart 2016 tarihinde doluyor. 
Haliyle kimin rektör olacağı tartışmaları da alevlendi.
***
Ak Partililer mi Rektör Attar’la, Attar mı Ak Partililerle ters düştü?
Her idareci başarılı olmak için önce çalışma ekibini kurar. Kurmak zorundadır da. 
Sayın Attar da rektörlük makamına atandıktan hemen sonra yakın çalışma ekibini kuruyor.
O tarihte Sayın Attar bu ilk icraatı sebebiyle Ak Partili bir milletvekili tarafından ağır bir eleştiriye uğramıştı.
Cumhurbaşkanının daha yeni atadığı bir bürokrata, henüz nezaket ziyareti dahi yapılmadan veya nezaket ziyaretine ihtiyaç duyulmadan yapılan sert eleştiriyi bendeniz de bir köşe yazımda eleştirmiştim. (13.05.2012 / “Atılan taş ürkütülen kurbağaya değmeli”)
 
Siyaset netice alma sanatıdır… Ticaret kâr etmek için, siyaset netice almak içindir.
Maharet; kendi fikriyatında olmayanlarla uyumlu çalışabilmektir.
Siz başkalarına tahammül edemiyorsanız, başkaları size nasıl tahammül edebilir?
Demokrasi; zıt görüş mensuplarının birbirine tahammül edebildiği sistemdir.
 
İlk günde atılan böyle yanlış bir adım; 4 yıl süreyle aynen devam etti. 
Bu tavır sebebiyle 4 yıl boyunca Ak Partili bütün milletvekilleri, il başkanları, belediye başkanları (o malum milletvekilinden kırmızıçizgi yeme endişesiyle!) Sayın Rektörden uzak durmaya çalıştılar.
Bu tavır; Ak Partilileri (Ak Parti hükümetinin kurduğu) Üniversiteden ve Ak Partili bir Cumhurbaşkanın atadığı rektörden uzak tutarken, muhalefet partilileri üniversiteye ve rektöre yaklaştırdı…
Bu tavır; üniversitede öğretim görevlilerinin iki gruba ayrılmasına vesile oldu: Attar taraftarları ve Attar’a karşı olanlar…
Yine bu tavır; üniversitenin yaptığı olumlu hizmetlerin (belki Rektör Attar’ın reklamı olur düşüncesiyle!) yeterince tanıtılmasına da mani oldu.
***
Yeni Akit Gazetesi yazarı Hasan Karakaya da 26 Aralık 2015 tarihli “O göreve “benim adamım” değil, “ehil” olan gelsin!” başlıklı yazısında Giresun Üniversitesi tartışmasını köşesine taşımış…
 
Karakaya mezkûr yazısında bazı güvenilir dostlarından aldığı bilgilere göre “Rektör Hanım’a dokunmayın” diyor… İşte yazının rektörle alakalı bölümü:
 “REKTÖR HANIM’LA KİM UĞRAŞIYOR?
Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar; bana ulaşan bilgilere göre, “son derecede başarılı bir rektör”dür... “Türkiye”yi çok sever!.. Hem de;“Canını verecek” derecede...
Duyduğuma göre; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı da, çok ama çok seviyormuş!..
İşte bu “rektör hanım”dan, her nedense “birileri” rahatsızmış!.. Hadi rahatsız demeyelim de; “rektör hanımın yerine, bir yakınlarını getirmek” istiyorlarmış!..
“Kendi yakınlarını getirebilmek” için de, elbette Rektör Aygün Attar’ı kötülemeleri gerekiyor!..
Son günlerde; Geçmişte “milletvekilliği” ve hatta “bakanlık” yapan birileri, Rektör Aygün Attar’ı yerinden edebilmek için, aleyhte kampanya başlatmış!..
Açık ve net söylüyorum; Bu tür “tezvirat”larla Rektör Hanım’ın ayağı kaydırılırsa, ben de “karşı kampanya” başlatırım... 
Siz, insanların o görevi lâyıkıyla yapıp-yapmadığına göre mi hareket ediyorsunuz, yoksa “size yakınlık derecesi”ne göre mi?.. Şimdilik, bu kadarla yetiniyor ve “Rektör Hanım’a dokunmayın” diyorum!..”
 
Sayın Karakaya bu bilgileri yazarken “Haa, bunu söylerken, sakın; kimsenin aklına “Rektör Hanım’ı tanıdığım” filan gelmesin!.. Hiç tanımıyorum... Hiç yüz yüze gelmedim...
Ve hatta; Telefonla bile konuşmadım... Sadece, “güvendiğim birçok dost”tan, Rektör Hanım’ın “iyi ve başarılı biri” olduğuna dair bilgiler aldım...” notunu da ilave etmeyi ihmal etmiyor.
***
Karakaya’ya Giresun’dan bilgi veren “güvendiği dostlar” kim?
Karakaya’nın bu yazısı üzerine Giresun’da bazı kesimler arasında Karakaya’ya bu bilgileri aktaran “güvendiği dostlar kim?” araştırması başlamış!
Gerek daha önce rektörün eleştirilmesini eleştiren yazılar yazmam, gerekse Hasan Karakaya’nın  12.8.2013 tarihinde  “Mesele Ak Parti değil… Mesele Türkiye’nin geleceği!” başlıklı yazısına “Fitne Ateşine Odun Taşımak!” başlıklı köşe yazımı taşıması sebebiyle Karakaya’nın dostları arasında benim de olabileceğim vehmine kapılanlar olmuş!
Öncelikle ifade edeyim, Karakaya’nın (Giresun Üniversitesiyle alakalı kendisine bilgi aktaran) dostları arasında ben yokum!
 
Sayın Karakaya, siyasî ve manevî gönül birlikteliğimiz olan camiada etkili ve güvenilir yazarlardan biridir… Yazıları belirli makamlarca da takip edilir ve nazara alınır!.. Mesnetsiz yazmaz…
Lakin anlaşılan o ki, dostları bu defa ona eksik bilgi aktarmış!
***
Aygün Attar tekrar rektör olarak atanmamalı!
Rektör Aygün Attar, “Rektör olarak üniversitede ne derece başarılıdır, 4 yıl içinde neler yaptı, yapması gerektiği halde neleri yapamadı?” bu ayrı bir yazı mevzuu…
 
Ancak, kimin haklı kimin haksız olduğu hiç önemli değil… Yapılan eleştiriler, kullanılan üslup doğrudur yanlıştır; bu da önemli değil… 
Bugün gelinen noktada; üniversitede öğretim görevlileri ikiye bölünmüş ve Aygün Attar ile Giresun’da Ak Partili siyasetçiler ters düşmüştür!..
Ak Parti iktidar döneminde bir rektörün Ak Partili bir milletvekiliyle ters düşmesinin hali; partinin bir milletvekiliyle o partinin il başkanı veya belediye başkanıyla ters düşmesi misali gibidir!
İl başkanı/belediye başkanı  %100 haklı da olsa milletvekili yerine il başkanı/belediye başkanı görevden alınır veya tekrar görev verilmez.
 
Artık bu saatten sonra…
Rektör atandığı günden itibaren (haklı veya haksız!) sürtüşmeye giren malum milletvekili bugün de Ak Parti’de yine milletvekili ve yetkili bir mevkide bulunduğuna göre ve bulunduğu sürece;
Sayın Aygün Attar; velev ki çok başarılı bir idareci de olsa, Ak Parti karşıtı biri değil velev ki koyu bir Ak Partili dahi olsa…
Şayet tekrar rektör olarak atanacak olursa; gelecek bir 4 yıl daha Giresun ve üniversite için şüphesiz büyük bir kayıp olacaktır!
Mes’ele artık bir ehliyet mes’elesi değil, sağlıkli hizmet verebilme mes’elesidir!..
 
Hâsılı kelam;
Sayın Aygün Attar, bugünkü siyasi konjonktür gereği tekrar rektör olarak atanmamalıdır! 
Giresun’da güzel hizmetleri olan Sayın Attar da bütün bu realiteleri nazara alarak rektörlükte bu defa ısrarcı olmamalıdır.
Sayın Attar’ın rektör atanmaması; harcanması demek değildir. 
Aygün Attar (iyi bir idareci ve iyi bir akademisyen olarak) mutlaka başka sahalarda değerlendirilmelidir. 
 
“Hadi eleştirme ihtiyacı hissettiniz, hadi eleştirebilirsiniz, hepimiz eleştiriye açık olalım ama eleştirinin de edebi olur, eleştirinin hayâsı olur, üslubu olur.” (Başbakan Ahmet Davutoğlu)
 
Vesselam
27 Aralık 2015 / 16 Rebîulevvel 1437 
 
Önceki ve Sonraki Yazılar