Ahmed ÇITLAKOĞLU

Ahmed ÇITLAKOĞLU

Necmeddin ERBAKAN Cennetmekân’ın Vefatının 10. Sene-i Devriyesi…

Siyaseti cihad olarak bilen, inanan, tarif eden ve yaşayan, ilmiyle âmil ilim ehli, örnek dava ve devlet adamı, Millî Görüş Mektebinin kurucusu ve lideri Cennetmekân Erbakan Hocamızı Rabbine kavuştuğu baki âleme irtihalinin 10. sene-i devriyesinde rahmetle, minnetle, şükranla ve dualarla yâd ediyoruz… Allah rahmet eylesin, mekânı Cennet, makamı âlî olsun!
***
27 Şubat; İslâm âleminin yas günü!..
Saat: 11.40
Gün: 27 Şubat 2011
Bugün; Millî Görüş Lideri, Cennetmekân Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın fanî âlemden baki âleme irtihal ettiği, fâni dostlarından ayrılıp Hakiki Dost Rabbine kavuştuğu gün…

erbakan-1.jpg
Cennetmekân Erbakan’dan baki kalan ibretlik sözler:

- Bir ülkenin en büyük gücü, tankı, topu, parası değil imanlı ve inançlı evlatlarıdır.
- Bu Siyonizm öyle ustadır ki kendi ordusunda sana askerlik yaptırır. Askerlik yaparken de “Kim ben mi? Ben Siyonizm hiç hizmet eder miyim” türküsünü söylettire söylettire bu askerliği yaptırır.
- Çocuklarınızı Fethullah Gülen’in okullarına gönderirseniz Yahudi’ye asker yetiştirmiş olursunuz. Korkarım ki! Beni anladığınız gün dövecek diziniz de kalmayacak!
***
Cennetmekân Erbakan hocamızın devlet adamlığı, mücadele azmi, teşkilatçılığı, ilm-i siyaset taktiği, Siyonizm düşmanlığı, İslamî hassasiyeti daima örnek alınacak, fikirleri ve projeleri yıllar geçse de asla unutulmayacak ve daha iyi anlaşılacaktır.
***
Erbakan Hocamızla birlikte geçen bir ömür!..
Rahmetli Erbakan Hocamızın hitabetteki ustalığı, keskin zekâsı, hazırcevaplığı, nükteli, hicivli konuşmaları (seven ve sevmeyen) herkesim tarafından tartışmasız kabul görmüştü. Basit hadiseleri dahi çok güzel süsleyerek takdim ederdi… 

1975 yılından Fazilet Partisi kapatılıncaya kadar Millî Görüş Mektebi ve Hizmet Kervanında talebe ve nefer olma şerefine nail olmuş bir fânî olarak, rahmetli Hocamızın bâkî âleme irtihalinin sene-i devriyesi münasebetiyle ve ruhunun şad olmasına vesile olması düşüncesiyle işte birkaç anekdot: 

- Millî Görüş döneminde özellikle 1990 yılları öncesinde seçimlerde aday olmak; seçilip makam ve mevki elde etmek için değil, adaylığı vesile kılıp kapı kapı dolaşıp davayı anlatmak içindi…

- 1976-77 yıllarında, bir gün Genel Merkezde, saat 24… Gecenin geç saati olmasına ve günün yorgunluğuna rağmen herkes pür dikkat Erbakan’ı dinliyor. Hocamız Kunut Duasının manasını açıklıyor… Birlikte olduğumuz emekli bir müftümüze; “Bunları bize sizler şimdiye kadar niçin anlatmadınız?” diye sorduğumda, müftünün (esprili) cevabı: “Bizler de bilmiyorduk ki!” olmuştu. (Kunut Duasının manasını o günden sonra başka bir yerde o günkü anlamda dinleme fırsatını da maalesef bir daha pek bulamadık!) 

erbakan-12.jpg

- Yıl 1987. Milletvekili genel seçimleri… Mitinglerin ilan edilen saatte yapılması zor… Araya programda olmayan konuşmalar giriyor. Hocamızın kimseyi kırmak istemeyen bir nezaket anlayışı var! Giresun mitingini vaktinde yapabilmek için Hocamızı Rize’de karşılamaya gidiyoruz… Yol boyunca ilçelerde büyük kalabalık Hoca’nın yolunu kesiyor… Hocamız ise konuşmaya başladığında 30-40 dakikadan önce mikrofonu bırakmıyor! Bu gidişle Giresun’daki programa zamanında yetişemeyeceğiz... 
Milletvekili adayı sıfatıyla; “Hocam, sizler bir selamlama konuşması yapsanız da diğer hatipler devam etse olmaz mı?” dediğimde, “Ya hiç konuşmayacaksın ya da konuşmaya başlayınca bir meseleyi tam anlatacaksın” cevabıyla karşılaşıyoruz… Bu sözün sırrını ancak yıllar sonra anlayabilmiştik. Önemli olan konuşmak değil, topluma ve muhatabına bir şeyler anlatabilmek! Esasında Hocamızın genelde söz ve projeleri hep zamanla daha iyi anlaşılmıştır. Bu da Erbakan Hoca’nın ufkunun ne kadar geniş olduğunu göstermektedir. 

- Erbakan Hocamızın bulunduğu ortamda, pek soru soran olmazdı. Diğer bir ifadeyle soru sorma cesareti gösteren pek olmazdı! Çünkü Hocamız “teklif mükellefiyet gerektirir” der, soru sorana o anda vazife verirdi. Vazife almaktan kaçınanlar da soru sormaya cesaret edemezlerdi. Âcizane teşkilat vazifesini yapanlardan olarak, soru sormaktan da çekinmezdim. MKYK toplantısında bir gün, ikinci defa söz almamak için, yanımda oturan emekli albay bir ağabeyimize “albayım, şu mes’eleyi siz sorar mısınız” dediğimde, albay ağabeyimizin söze başlarken ilk cümlesi: “Ahmed Bey diyor ki…” İşte, Erbakan Hoca’nın bulunduğu ortamda soru sormanın zorluğu!

- Erbakan Hoca’nın ideali, iktidara gelerek Milletimize ve insanlığa hizmet etmekti. Parti çalışmalarını bu maksatla yapardı. Bir parti eğitim toplantısında bu düşüncesini şöyle özetliyordu: “İktidara gelebilmek için Demokrasi sisteminde ‘parti kuracaksın ve en fazla rey alarak iktidara geleceksin’ kaidesini koymuşlar. Bu sebeple bizlerde burada en fazla nasıl rey alabileceğimizi ve parti çalışma usulünü konuşuyoruz. Bizim particiliğimizin esası budur! Şayet deselerdi ki ‘en yüksek atlayan iktidara gelecek’; bugün bizler de burada yüksek atlama talimi yapmış olacaktık…
***
“Namaz dinin direği, Cihad ise zirvesidir. Biz siyaset değil cihad yapıyoruz.” (Prof. Dr. Necmeddin Erbakan)

Vesselam… 
Ahmed Çıtlakoğlu
27 Şubat 2021 C.tesi / 15 Receb 1442
 

Önceki ve Sonraki Yazılar