Ceyhun KALENDER

Ceyhun KALENDER

HELE BİR YÜRÜYÜN DE YÜRÜYÜŞÜNÜZÜ GÖRELİM

 Yolcunun biri yolda karşılaştığı bir çobana sorar: "Falanca köye kaç saatte varabilirim?"
Çoban cevap vermez.
Tekrar sorar, cevap alamayınca da yoluna devam eder.
Çoban arkadan seslenir: "iki saatte varırsın!"
Bu cevaba şaşıran yolcu: "Neden sorduğumda cevap vermedin" der.
Çoban da: "Önce nasıl yürüdüğünü bir görmek istedim de..." diye cevap verir.
 
Seçimler bitti, vatandaş görevini yaptı. Artık sıra sizde...
 
Büyük vaatler verildi, projeler anlatıldı. İananıyorum ki, seçim sonrası bu siyasi gerilim körlüğünden kurtulduğumuzda göreve gelen belediye başkanlarının büyük bir heves ve gayretle çalışmalara başlayacağını göreceğiz.
 
Aslında hangi partiden olursa olsun, yeni seçilen birçok belediye başkanının gözünde, bir an önce çalışmalara başlama heyecanı var. En önemlisi de vatandaşa karşı mahcup olmama düşüncesi hakim.
 
Elbette ülke bir bütündür, ülkenin neresinde güzel bir çalışma olursa mutluluk duyarız. Ancak yaşadığım şehir, Rize'miz için çok önemli beklentiler var. 
 
Öncelikle Rize Belediye Başkanlığına seçilen Sayın Rahmi Metin'i kutlar, başarılar dilerim. Rizeli, eğitimci, sevilen bir insan olmasının yanında Rize için önemli projeleri olduğunu biliyoruz.
 
Bunlarrn ne kadarı belediyenin sorumluluk alanına girer bilmiyorum ama; trafik, hayat pahalılığı kirli sokaklar ve caddeler, birbirine saygı duymayan sürücü ve yayalar, imara açılan parklar, bahçeler, çirkin yapılaşma, sanattan ve edebiyattan uzak gençlik, çay haricinde inşaat, yemek ve giyim sektörüne dayalı bir ekonomi herkesin üzerinde mutabık olduğu sorunlardır diye düşünüyorum.
 
Teknik konuları çok bilemen; alt yapı, üst yapı, tarfik... Bunların çözüm yolları hakkında da ahkam kesmek bana düşmez. 
 
Ancak Rize'de yaşayan bir vatandaş olarak, daha yaşanabilir bir şehir nasıl olur, onu çok iyi bilirim.
 
Çevre sorunlarını halletmiş, eğitim ve kültür yönünden bir atılım içinde olan, gençleri okuyan-araştıran, gençlere yönelik kültürel ve sanatsal faaliyetlere ağırlık verilen, farklı dünya görüşüne sahip insanlara saygı duyulan, çocuklar için düzenlenmiş geniş parkları ve bahçeleri olan, yaşlıların huzur içinde olduğu, kadınların ve çocukların güven içinde yürüyebildiği bir şehirde yaşamak şahsen en büyük beklentimdir; aynı zamanda da herkesin hakkıdır.
 
Şimdi sadece Rize'de değil, bütün Türkiye'de sorunlar hemen hemen aynidir. Yapılacak çalışmalarla ilgili ön yargılı olmamak, peşin hüküm vermemek için seçilen belediye başkanlarının çalışmalara başlamasını bir bekleyelim, sonra tekrar değerlendirme yaparız.
 
Bunun için sözümüzü saklı tutmak şartıyla: "Hele bir yürüyüşünüzü görelim de ondan sonra konuşuruz" diyoruz.
 
Tüm okurlarıma saygılar...
 
Ceyhun Kalender
Türk Eğitim-Sen Rize Şubesi
Basın ve Halkla İlişkiler
 

Önceki ve Sonraki Yazılar