Ceyhun KALENDER

Ceyhun KALENDER

YENİLEN PEHLİVAN GÜREŞE DOYMAZMIŞ!..

İlksan 9. Dönem İlçe Temsilciliği seçimi 19.06.2021 Cumartesi günü yapıldı. 
Aradan bir haftadan fazla zaman geçmesine rağmen, Eğitim Bir-Sen’in seçimlerin sonucunu saptırma girişimleri sona ermedi.
Oysa, Türkiye genelinde, üyelerin teveccühü ile, Türk Eğitim-Senli temsilciler çoğunluğu alarak İlksan’ı yönetme hakkını elinde tutmaya devam etti.
İlksan’ı ele geçirmek isteyen Eğitim Bir-Sen, seçim çalışmaları süresince birçok manipülasyona imza attı. Adaylarını bile desteklemekten kaçınan Eğitim-Bir-Sen, seçim günü ise bütün sandıkları amiriyle, müdürüyle gözetim altına alarak üyeler üzerinde psikolojik baskı kurmaya çalıştı.
Birçok okul müdürü öğretmenlere, seçime katılmak zorunludur. Öğretmenlerden imza alınacak,  şeklinde mesaj attı.
Ama İlksan üyeleri çocuklarının geleceği, alın terleri, birikimleri konusunda maceraya pirim vermedi.
"İlksan'ı kapatacağız. İlksan ikraz verir mi? İlksan'ın arazilerini satacağız. İlksan'ı değiştireceğiz." gibi tutarsız açıklamaları bu konuya sadece sendikal bir taassupla ve kazanma hırsla yaklaştıklarını göstermişti.

thumbnail-resim1.png
2021 sendika mutabakat sayılarına göre MEB’de (üniversiteler hariç)
Türk Eğitim Sen üye sayısı 190.919
Malum Bir Sen’in üye sayısı 393.834 olmasına ve sandık üyeliğindeki sayı da buna paralel olmasına rağmen, İLKSAN üyeleri TÜRK EĞİTİM SEN üyesi adaylara oy vererek, sandığı sahibine, yani TÜRK EĞİTİM SEN’e teslim ettiler.
Seçim sonuçlarından ne çıkarmak lazım?
-Eğitim Bir Sen üyeleri kendi yöneticilerinin ortaya koyduğu yalan, iftira kampanyalarına kanmadı.
-Eğitim Bir Sen’in seçimlerle ilgili bir stratejisinin olduğuna inanmadı.
-Eğitim Bir Sen yöneticileri, seçim sonuçlarından dolayı yaşadığı psikolojik çöküntü ve tabandan gelen tazyikleri karşılama adına yanlış seçim sonuçları paylaşarak bir kafa karışıklığı yaratmaya çalışıyor.
-Amaçları farklı bir algı oluşturarak, üyelerinden gelecek istifaları, tepkileri önlemektir. 
Neticede bütün bunlar geride kaldı ve İlksan emin ellerde büyümeye devam edecektir.  Bu konuda artık İlksan’da alın teri, emeği olan üyelerin gönlü rahat olabilir.
Seçimlere katılarak hür iradeleri ile oy kullanan İLKSAN üyelerine teşekkür ediyoruz.
TÜRK EĞİTİM SEN İLKSAN İlçe Temsilcileri seçimlerinden büyük bir başarı ile çıkmıştır. Bu seçimin galibi TÜRK EĞİTİM SEN’dir.

thumbnail-ilksan-da-baski-kaybetti-dik-durus-kazandi-h26083-e0590.jpg
Başarımızdaki sebep hiç kuşkusuz sandık üyelerinin haklarının korunması ve sandığın dürüstçe yönetilmesi olmuştur.
1996 yılında batık ve her türlü yolsuzluğun hakim olduğu bir kurum olan İLKSAN, 1996 yılı sonrasında şaibesiz bir şekilde yönetilerek, nakit parasını eksi 3 milyon TL’den bugün artı 2.1 milyar TL’ye çıkarmıştır, mal varlığını artırmıştır. Sosyal yardımların artırılması, bir maaş tutarında olan ikramiyenin on maaş tutarına yükseltilmesi, sandığın birilerine peşkeş çekilmemesi de başarımızın diğer önemli nedenleridir.
Sandık üyeleri de bunun farkında olarak, 19 Haziran Cumartesi günü yapılan İLKSAN İlçe Temsilciliği seçimlerinde oyunu TÜRK EĞİTİM SEN’den yana kullanmıştır.
15 Mayıs sonrası Türkiye genelinde EBS şu kadar, diğer kırk beş sendika bu kadar diye afişler yaptıranların, üye sayısının fazlalığı ile caka satanların, 'İLKSAN zarar ediyor' diyerek afiş bastıranların yalanlarına kimse itibar etmemiştir.
Bu cenah, İLKSAN seçimlerinde il-ilçe yöneticileri ve okul müdürleri üzerinden tam bir gestapo usulüyle baskı oluşturmasına rağmen umduğunu bulamadı, adeta hayal kırıklığı yaşadı. Hezimete uğramanın verdiği rahatsızlıkla bugün yalan yanlış sayılar yayınlayarak, üyelerini motive etmeye çalışıyorlar.
Bundan sonra ne yaparsanız yapın, yolun sonu göründü. Bitişiniz yaklaştı beyler.
Çok ama çok kul hakkı yediniz. Çalışanları sendikanıza üye olmaması halinde adaylıklarının kaldırılmayacağını söyleyerek, tehdit ettiniz.
Çalışanlara sendikanıza üye olmaları halinde şeflik, yöneticilik teklifinde bulunarak sendikacılığı hiç ettiniz. Memuru masada sattınız. Her şeyin bir zamanı var. Bugünde yaptıklarınızın bedelini ödüyorsunuz.
Eğitim Bir Sen’in üyesi bile Türk Eğitim Sen’e oy veriyorsa, bu anlamda Eğitim Bir Sen yöneticilerinin kendisini sorgulaması lazım.
Bundan önceki İLKSAN seçimlerinde olduğu gibi, 19 Haziran seçimleri öncesinde de her türlü yolu denediniz. İl-ilçe milli eğitim müdürlerini, okul müdürlerini, yerel siyasetçileri devreye soktunuz. Bunlara rağmen kaybettiniz. Bazı yerlerde ilçe milli eğitim müdürlerini aday gösterdiniz. Buna rağmen aday gösterdiğiniz ilçe milli eğitim müdürleri, şube başkanları, ilçe temsilcileri seçimi kaybettiler. Kaybettiklerini bildikleri için bugün kazandık algısını oluşturarak, adaylar ve üyeler üzerinde bir psikolojik hava yaratmaya çalışıyorlar. Yayınladıkları listeyle gerçek olmayan sayıları açıklayarak, kamuoyu algısını yönetmeye çalışıyorlar.
Her türlü çirkinlik, gayri ahlaki davranışlara rağmen Türk Eğitim Sen bu seçimlerden başarı ile çıkmıştır.
Bu başarıda gerçekleri görerek oy kullanan İLKSAN üyelerinin payı vardır. Bu başarıda yalan ve iftiralara karşı doğruları, gerçekleri anlatanların, inanmayanların payı vardır.
İLKSAN’da yaşanan güzellikler vardır.
Seçim sonuçlarına gelince, bağımsız seçime girdiklerini ifade edenlerin dışında gerçekten bağımsız adaylar ve farklı sendikalardan seçime katılanlar oldu. Sayıların net olmaması da buradan kaynaklanıyor.
İLKSAN’dan aldığımız son sayısal verilere göre; 7 il dışında
-Türk Eğitim Sen’in çıkardığı il temsilci sayısı 101,
-Malum Bir Sen’in çıkardığı il temsilci sayısı ise 100’dür.
25 Eylül ‘tarihinde gizli oylamayla ilçe temsilcileri, il delegelerini seçecek.
Şu kesin ki, il delege seçimleri açık oylama, gizli tasnif de olsa, gizli oylama açık tasnifle de olsa sandık yine sahibine, yani TÜRK EĞİTİM SEN’e teslim edilecektir.
Yani sandık rant ve çıkar çevrelerinin değil, 287 bin İLKSAN üyelerinin haklarını koruyacak. İLKSAN, bu hakları daha da ileriye taşıyacak olan TÜRK EĞİTİM SEN’e teslim edilecektir.
Yani sandık ‘SANDIK KAPATILSIN’ diyenler değil, sandığı daha güçlü hale getirenlere, yaşatmak isteyenler yönetecektir.
25 Eylül tarihinde belirlenecek il delegeleriyle 2023 Ağustos ayında toplanacak İLKSAN Kongresinde İLKSAN yine sahibine, yani Türk Eğitim Sen’e emanet edilecektir.
Eğitim çalışanları, İLKSAN üyeleri vicdanları ve hür iradeleriyle noktayı koymuştur:
İLKSAN EMİN ELLERDE!
Rize’deki seçimlerle ilgili şu enteresan konuya da değinmeden geçmeyelim. Eğitim Bir-Sen’in Rize Merkezde iki adayı arasında 60’tan fazla oy farkı oluştu. Bu durum Eğitim Bir-Sen’in kendi üyeleri tarafından da dikkate alınmadığını göstermektedir. Oysa yönetim tarafından bütün üyeler tek tek aranmış, seçim günü de sandık başına karargah kurulmuştu. Rize merkez seçimlerine bu denli önem vermelerine rağmen adayları seçilememiş ve Türk Eğitim-Sen adayı seçimi kazanmıştır.
Ceyhun Kalender
8. Dönem İlksan Rize İl Temsilcisi

Önceki ve Sonraki Yazılar