Yasemin ÖZÇELİK

Yasemin ÖZÇELİK

ORDA BİR OKUL VAR ÇOK YAKINDA

 Orda bir okul var ,aslında çok yakında ,siz gitmesenizde görmeseniz de orada bir okul var içinde doksan küsür engelli gencin öğrenim gördüğü hayallerini sanata döktüğü ...
 
Sizin saçınızı hiç engelli bir kuaför ördü mü ? benim ördü.
siz hiç engelli bir çocuğun yaptığı mantıyı yediniz mi ? ben yedim .
Siz ve ben diye devam etmeyecek bu hikaye merak etmeyin.Yaptıkları her işi büyük bir sevgiyle yapan bu gençler Rize de Engindere Mahallesinde Çıraklık Eğitim Okulu ile aynı binayı paylaşarak öğrenimlerini sürdürüyor
 
''sahi engel neydi ''? ''yada engelli ''? 
 
Aslında onların hiç bir engeli yok ,onlar dünyaya bu uzuvlarla geldi,özgürce yasamak hayatın içinde olmak onlarında hakkı .
bizler ortak yasama alanlarımızı düzenlerken koyuyoruz onlara engeli.
Hepimiz çocuklarımız için en iyiyi en güzeli hayal ederiz ve isteriz değil mi ?
Çocuğumuz engelli de olsa hiç fark etmez en iyisi en güzeli olsun isteriz.
Peki o zaman o çok yakınımızdaki Okulun içinde hangimiz çocuğumuzu hayal ettik .ikamet değişip çocuklarımıza en iyi eğitimi alacağı okullara göndermedik mi çocuklarımızı, çünkü seçeneğimiz vardı değil mi ? sağlıklı çocukların onca seçeneği varken ,peki ya engelli çocukların neden tek seçeneği vardı ve o tek seçenek de onların fiiziki engellerine uygun değil di neden ?
Bir yanda engelliler için yapılan her türlü imkana sahip engelleri aşabilecekleri eğitim alabilecekleri yerler varken neden Rize de yok .yada var da ben mi bilmiyorum .
O merdivenlerde beni görüp boynuma atlayan isimlerini dahi bilmediğim bu çocukların hayata umutla gülen bu çocukların aşkına sesime ses olacakmı güzel yürekli insanlar .
 
Onlar 3 Aralık ta kameralara okul istiyoruz asansörü falıyet odası geniş mutfagı engelli lavaboları olan bir okul istiyoruz dedi.mezun olmadan bu hayalleri gercek olacakmı ?
 
Hiç bir şey engel değildir ışıldamasına bir çift gözün ve hiç kimse engelli değildir yüreğinde sıcaklığını hissediyorsa sevginin.
Bu özel gereksinimli çocukların adı gibi kendilerine özel bir okulu olsun 
Ümit'in de dediği gibi ''asansörü olan bir okul istiyoruz bizim olsun sadece ''
Onları dinleyen onlarla vakit geçiren yasemin ablalarının kaleminden çıkan bu sese olumlu  yankı bekliyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar