Recep KALCIOĞLU

Recep KALCIOĞLU

Ç.Rizespor’un bu yolu süper lige gider

Başkentte oyunun genelinde, daha çok ilk yarıda Ç.Rizespor kötü maçlarından birini oynadı. Oyuncu değişikleriyle ikinci yarı Ç.Rizespor'a can geldi diyebiliriz. 
Bu ligde kimse iyi futbol beklemesin bu ligde iyi mücadele eden enerjisi kondisyonu olan takımlar kazanıyor. Ç.Rizespor’da iyi mücadele ederek adeta ayağa kafa koyarak kondisyon ve enerjisini ortaya koyarak iyi bir yerde ve iyi bir sonulca evine dondu. Bu takıma takviye şart doğru, ancak bu kısıtlı kadroyu haddini bilerek bu noktaya getiren Bülent hocayı da unutmamak lazım, bu takımı bu ligin horonuna göre, oynatmayı başardı şapkadan tavşan çıkardı diyebiliriz.
Hazırlık döneminde Bülent hocanın çok sayıda hazırlık maçları yaptırmasını fark edip az çok bu günleri görebiliyorduk.
Gençlerbirliği gibi ligin kotu noktada olan takımı karşısında ilk yarıda oynanan oyun kotuydu, ancak ikinci yarıda Bülent hocanın yaptığı oyuncu değişikleri Ç.Rizespor’u hareketlendirdi ve goller geldi. 
Mesela ilk on birde santraforsuz başlayan Bülent hoca bu tercihte yanlıştı, bu yanlışı Bolu maçında da yapmıştı ancak yanlışı fark edip oyuna santrafor alınca oyunun rengi değişmişti.Bu müsabakada da aynı durum yaşandı , çünkü santrafor pozisyonunda oynamayan oyuncuyu santrafor pozisyonuna oynatırsanız olmaz gol pozisyonlarına giremez golü koklayamaz gol yollarına sızmayı bilmez.
Laf açılmışken belirtmekte fayda var alt yapılardan santrafor çok kolay çıkmıyor, neden derseniz genellikle hocalar oyuncunun teknik yönlerine bıkıyor oysa santraforların o kadar çok teknik özellileri olmaz santraforların daha çok tek vuruşları iyi olur ve çalıştıkça kendini geliştirir ve gol pozisyonuna girme golü sezinleme hisleri Allah vergisi yanı bu oyuncular avcı oyunculardır diyebiliriz, ama bunu fark edemeyen günümüz hocaları çok sayıda.
 Buradan baktığımızda dikkat edersiniz Kubilay oyuna alındı oyunun şeması değişti Kubilay çok kolay bir gol attı ama o noktayı kokladı oraya sizdi çünkü santrafor meziyeti başka bir şey her oyuncu oynayamaz, bizzat yaşadığım durumdur çünkü bende santrfor oynadım.
Bununla birlikte Bülent hocanın yaptığı diğer oyuncu değişikleri maçı kopardı. Ç.Rizespor baş mimarı Bülent hoca baş aktörde Alper’dir bunu kimse inkâr edemez Alper, bu takım için önemli bir oyuncu. Oyun içinde Alper oyunun kurmayı, oyuncu eksiltmesi topla birlikte gidebilmesi takımı rakip sahaya topla taşıması oyunu yönlendirmesi aralar top atması topla ters dönüşleri ters oynaması gibi oyunları, aslında orta sahanın daha iyi olması Alper’i dehada iyi işler yapmasına yardımcı olur çünkü Alper yalnız kalıyor.
Bunun yanında  Bolasie  çok çalışıyor rakip defansı çıkamıyor şuanda forumda ama yeterli noktada değil, Sefa forumsuz, Deniz forumsuz ancak iyi niyetli elinden geleni yapıyor, defansta sağbek oyuncusu olmadığından Mithat sağ bek oynuyor tabı Mithat’ın sağbek oynaması orta sahada sorun oluyor, stoperler zaman zaman hata yapıyor.  
Ancak iyi bir ikili oluşturmuşlar bir birini tamamlıyorlar tabı Koray’ın d önlerinde oynaması Koray gelen  topları kesiyor bu stoperlerde rahatlatıyor ,Koray defansif iyi ofansta yok gibi ,sol bek Alberk bu maçta kotu oynadı ancak genelde sol bekte  çalışkan oyunun iki yönünü de oynamaya çalışıyor,keleci Tarık  zaten bu ligin ey iyi kalecisi diyebiliriz, Emircan’a ilk on birde şans verilmesine rağmen bu şansı henüz istenilen düzeyde kullanamadı forumsuz,oyuna giren Benhur iyi oynadı Mıya oyunu öne taşımakta etkili oldu,Ercan iyiydi .
 Geldiğimiz noktaya baktığımızda bu kısıtlı kadroya rağmen Bülent hoca dersine iyi çalışır durumda bu ligin şifresini çözmüş takımını ona göre hazırlıyor, belki bunu fark edemeyenler de olabilir ancak gerçekler ortada. Tabı bu oluşumu diğer oyuncularında önemli katkıları var, büyüyerek giden sonuçlar alınıyor oyuncular iyi niyetli maç içinde herkes çalışkan birlik beraberlik içinde yardımlaşma güzel tam bir takım olunmuş.
Bu birlikteliği taraftara da olması gerekir taraftar olmazsa olmaz öyle bir kaç kişinin bilip bilmeden hocaya sataşmalarında tabı ayıp olan bir nokta olmamalı.
Ç.Rizespor taraftarı iseniz Ç.Rizespor menfaatlerinde birleşmeniz gerekir, yok efendim hoca x takımlı yok başkan x takımlı gitsin olmaz, emeğe saygı lütfen hedefe giden Ç.Rizespor takımına darbe vurmaya çalışmak olmaz olmamalı tabı eğer taraftar iseniz.
Geldiğimiz noktaya baktığımızda Ç.Rizespor’un bu yolu süper lige gider, herkes aklını başına alsın yönetimden teknik heyet ve oyuncu ve de taraftarına kadar.  Baktığımızda çok iyi bir noktaya gelindi iyi bir hava yakalandı, ara transferde takıma uygun beş nokta transfer yapılarsa o zaman Ç.Rizespor takımı dehada iyi sonuçlar alır başarıya ulaşır direk süper lige çakar diye inanan ve düşünenlerdenim, asil lig ikinci yarıda başlıyor.
Artık herkes gerçeklerle yüzleşmelidir takım kısıtlı ve bu hocayla gelinen nokta ortada takımda sağbek yok Mithat sağbek oynatılıyordu, şimdi ise Mithat cezalı kim sağ bek oynatılacak, büyük bir ihtimalle iki sol bek oyuncusu Ercan ve Alberk’ın birini oynatacak sol ayaklı sağbek düşünüyorum, takımda sekiz numara oynayacak oyuncu yok santrafor Deniz oraya oynatılıyor, sanraforler forumsuz, kanat oyuncusu santrafor oynatılıyor bunları göz ardı etmemek lazım . 
Ara transferler yalpılınca süper ligde düşünülmeli süper ligde oynayabilecek oyuncular alınmalı süper lig kasnağı bu ligden kurulmalıdır, hatta şimdiden alınacak oyuncularla anlaşılmalıdır. 
Pazartesi saat 20.00 de Ç.Rizespor Pendikspor musakkasında Rize’de yer yerinden oynamalı. Rize’de herkes el ele vermeli bütün belediyeler şimdiden otobüs kaldırmak için anonslara başlamalıdır. Pendik maçı için taraftarların desteği çok önemli. Hay de Rizeli ayağa kalk gün bu gündür bu gün Ç.Rizespor günüdür. Yolun sonu süper lig kazamız mübarek ola hadi canlar
 

Önceki ve Sonraki Yazılar